500+ na pierwsze dziecko
10.jpg


Już od jutra, czyli od 1 lipca 2019r. świadczenie w ramach programu 500+ będzie przysługiwać także na pierwsze dziecko dla wszystkich. Wiadomo, że wychowanie dzieci kosztuje małą fortunę, a zatem dodatkowe pieniądze w domowym budżecie z pewnością się przydadzą ;) Sprawdźcie zatem co zrobić, aby otrzymać 500+ na pierwsze dziecko. 


500+ na pierwsze dziecko- dla kogo ?

Do tej pory świadczenie 500+ na pierwsze dziecko przysługiwało tylko rodzinom o niskich dochodach. Aby otrzymać wsparcie, przeciętny miesięczny dochód w rodzinie musiał wynosić 800 zł netto lub 1200 zł- w przypadku dzieci niepełnosprawnych. Wprowadzone zmiany znoszą całkowicie kryterium dochodowe. Oznacza to, że 500+ na pierwsze dziecko przysługuje każdej rodzinie, niezależnie od tego jak dobrze jej się powodzi. To akurat dobra wiadomość dla rodzin :)

Natomiast nic się nie zmieniło jeśli chodzi o kryterium wieku dziecka. Nadal świadczenie przysługuje na dziecko do 18 roku życia. Studenci więc się na ten rodzaj wsparcia nie załapią i to jest ta nieco gorsza wiadomość ;)


500+ na pierwsze dziecko-wniosek

Przyjrzyjmy się teraz formalnościom. Aby otrzymać świadczenie przede wszystkim należy złożyć odpowiedni wniosek. Jako że nie trzeba już będzie wykazywać dochodu, wniosek ulegnie odchudzeniu i uproszczeniu, ufff... Będzie go można go złożyć w kilku formach:

  • elektronicznie na portalu rządowym empatia.mrpips.gov.pl,
  • elektronicznie za pośrednictwem portalu PUE ZUS,
  • elektronicznie za pośrednictwem bankowości elektronicznej,
  • no i wreszcie tradycyjnie- osobiście w urzędzie gminy lub miasta czy poprzez wysłanie pocztą.

Tu uwaga: wnioski, które chcemy wnieść osobiście będzie można złożyć dopiero od 1 sierpnia, natomiast wnioski za pośrednictwem internetu będzie można składać już od jutra, czyli od 1 lipca.

Wniosek składa się tylko raz w roku i potem przez następne 12 miesięcy ma się spokój z papierami ;)


500+ na pierwsze dziecko-wypłaty

Im szybciej złożymy wniosek, tym szybciej otrzymamy pieniądze. Ważne jest to, że jeśli złożymy wniosek do września, to wówczas pieniądze otrzymamy z wyrównaniem za poprzednie miesiące, czyli od lipca. I tak:

  • jeśli wniosek złożymy do 31 sierpnia 2019r. – świadczenie dostaniemy najpóźniej do 31 pażdziernika 2019r. (ze wspomnianym wyrównaniem od lipca); 
  • jeśli wniosek złożymy do 30 września 2019r. – świadczenie dostaniemy najpóźniej do 30 listopada 2019r. (także z wyrównaniem)
  • jeśli wniosek złożymy po 30 września 2019r.- świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku, a będzie wypłacone w zależności od tego, kiedy złożylismy wniosek-generalnie okres oczekiwania może tu wynosić ponad 2 miesiące (np. wniosek z października- wypłata do 31 grudnia, wniosek z listopada- wypłata do 31 stycznia 2020r., etc.). 

Zatem kto pierwszy, ten lepszy ;)

Pieniądze fizycznie wypłacają gminy- czynią to albo przy pomocy urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej czy innej jednostki organizacyjnej, np. w  naszym rodzinnym Szczecinie zajmuje się tym Szczecińskie Centrum Świadczeń. Podobnie jest w wielu innych miastach, więc musicie się dowiedzieć jak to wygląda u Was. Odpowiednia informacja na pewno będzie na stronach internetowych Waszego urzędu gminy. 


500+ na pierwsze dziecko-podsumowanie

Warto poświęcić chwilę na wypełnienie wniosku, aby potem przez cały kolejny rok mieć wsparcie w sfinansowaniu np. wymarzonego baletu córci, rozwijania talentu synka w szkółce piłkarskiej, wysłaniu dzieciaków na kolonie czy czego tam jeszcze zapragnie Wasze dziecko :)

Zaparzcie sobie zatem dobrą kawkę, dorzućcie do tego ciasteczko i  siądźcie do wypełniania wniosku :) Zapewniamy, te 15 minut zwróci się Wam z nawiązką ! :)do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl